X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Polacy krytycznie o służbie zdrowia

2011-10-06 11:36 czwartek

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 9 krajach Europy i Stanach Zjednoczonych na zlecenie Europ Assistance, Polacy bardzo krytycznie oceniają polski system opieki medycznej. W skali od 1 do 10 wystawili polskiej służbie zdrowia ocenę 2,9 punktu.

Tegoroczne badanie pokazuje również, iż kryzys ekonomiczny dotarł także do Polski - aż 36% badanych z naszego kraju zrezygnowało z wydatków na opiekę medyczną z powodu złej sytuacji finansowej. To najwięcej spośród wszystkich badanych państw.

Piąte już badanie Health Barometer objęło grupę 5 500 osób z Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Polski, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Hiszpanii i Czech. W badaniu Europ Assistance zdecydowanie najlepiej swój system opieki medycznej ocenili Austriacy (6,2 pkt. w skali 1 do 10), Brytyjczycy (5,6 pkt.) i Hiszpanie (5,4 pkt.).

Najgorzej w badaniu wypadła Polska. Aż 35% badanych oceniło polską służbę zdrowia jako złą, 47% jako przeciętną, 16% jako dobrą, a zaledwie 1% jako bardzo dobrą. Polska była jedynym krajem, w którym żaden z badanych nie zaznaczył odpowiedzi „doskonała”. Aż 76% badanych z Polski, ponownie najwięcej ze wszystkich państw, wskazało, że ich zdaniem w Polsce nie ma równego dostępu do usług medycznych.

Jednocześnie 88% badanych obawia się dalszego wydłużania się czasu oczekiwania na leczenie.

Pytani o sposoby poprawy sytuacji w polskiej służbie zdrowia badani najczęściej wymieniali zwiększenie prywatnych ubezpieczeń, obejmujących pełną opiekę medyczną lub usługi specjalistyczne (30% badanych). 23% zgodziłoby się na podniesienie podatków lub wprowadzenie obowiązkowych dopłat na służbę zdrowia, a 18% na wprowadzenie dodatkowych opłat za poszczególne świadczenia medyczne.

Badani ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych wskazali, iż najlepszym rozwiązaniem na pokrycie rosnących kosztów opieki zdrowotnej jest podniesienie podatków.

Tegoroczne badanie, przeprowadzone na zlecenie Europ Assistance w Polsce po raz trzeci pokazało, iż kryzys ekonomiczny coraz mocniej odbija się również na naszych domowych budżetach.

Aż 36% badanych Polaków musiało zrezygnować w ostatnim roku z wydatków na opiekę medyczną z powodu złej sytuacji finansowej. W porównaniu z wynikami z 2009 roku to wzrost aż o 23%. Poza nami z tego typu wydatków najczęściej rezygnowali Francuzi (29%) oraz Amerykanie (25%).

Polacy rezygnowali głównie z opieki dentystycznej i okulistycznej (18%), ale też z zakupu przepisanych leków (16%), opieki podstawowej (13%) i dużych zabiegów oraz kosztownych badań (11%).

Tegoroczny Health Barometer pokazał również, że Polacy nie mają zaufania do lokalnych szpitali – aż 72% Polaków w przypadku konieczności operacji wolałoby udać się do wyspecjalizowanego szpitala w dużym mieście, niż do szpitala ogólnego w pobliskiej miejscowości (w najmłodszej grupie wiekowej 18-39 lat ten wskaźnik wyniósł aż 83%). W przypadku pozostałych państw ten wskaźnik wahał się w przedziale od 44% do 65%.

Polski system opieki zdrowotnej a starzenie się społeczeństwa

Polacy bardzo negatywnie ocenili również system pomocy dla osób starszych i niesamodzielnych - aż 85% badanych określiło go jako zły lub przeciętny. Zaledwie 11% oceniło go jako dobry, a 1% jako bardzo dobry. Ponownie Polska była jedynym krajem, gdzie nikt z badanych nie zaznaczył odpowiedzi „doskonała”.

Polacy bardzo źle ocenili również system wsparcia finansowego, który ma pomóc osobom starszym pozostającym w domu (83% określiło go jako niewystarczający), a także działania rządu na rzecz pomocy osobom wymagającym opieki (88% negatywnych ocen).

Nieco lepiej Polacy wypadają w zakresie prewencji i badań kontrolnych. Pytani o badania kontrolne przeprowadzone w ciągu ostatnich 5 lat, 21% badanych z Polski odpowiedziało, że nie było na takich badaniach, 35%, że było, ale na własną prośbę, a 44% że zostało na takie badania skierowane – to najwyższy wskaźnik spośród wszystkich państw.

Jeżeli chodzi o długoterminowe programy prewencyjne w kontekście wykonywanej pracy badani zgłaszają największe zapotrzebowanie na programy zwalczające bóle kręgosłupa (77%), pozwalające radzić sobie ze stresem (65%), profilaktyczne, pozwalające na wczesne wykrycie poważnych chorób (63%), a także zapobiegające otyłości (40%) i ryzyku chorób związanych z paleniem (33%).

Polacy a nowe technologie

Wśród badanych z Polski 55% osób zadeklarowało, iż korzysta z Internetu przy wyszukiwaniu informacji związanych z opieką medyczną. Aż 68% osób jest za wprowadzeniem do użytkowania elektronicznych urządzeń do monitorowania m.in. poziomu cukru, ciśnienia, czy rytmu serca – to trzeci wynik tuż za Hiszpanią (79%) oraz Szwecją (75%).

Równie chętnie Polacy zgodziliby się na uzyskanie dodatkowej opinii lekarskiej poprzez przesłanie za pośrednictwem Internetu dokumentacji medycznej – to również trzeci wynik po Szwecji (82%) i Hiszpanii (61%). Równie przyjaźnie Polacy patrzą na możliwość zdalnej konsultacji z lekarzem ogólnym za pośrednictwem kamery internetowej – taką możliwość dopuszcza 35% badanych (trzeci wynik po Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych).

Aż 81% Polaków twierdzi, że kontakt internetowy z lekarzem pierwszego kontaktu wpłynie pozytywnie lub nie zmieni relacji pacjent-lekarz, podczas gdy większość badanych z Europy Zachodniej i Południowej obawia się, że telekonsultacje mogą osłabić tę relację.

Badanie Health Barometer organizowane jest na zlecenie Europ Assistance corocznie, od 2006 roku. Polska została włączona do badania w 2009 roku.

Źródło: informacja prasowa Europ Assistance
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Franszyza redukcyjna - zastrzeżona w warunkach ubezpieczenia kwota, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.